У Нацбанку спрогнозували подальше зростання цін

У Нацбанку спрогнозували подальше зростання цін

Фото: НБУ НБУ: Зростання інфляції в серпні перевищило прогнози, тиск зберігатиметься

Зростання цін у місячному вимірі становило 0,6%. Ці темпи перевищили очікування, закладені в інфляційному звіті за липень.

У серпні 2024 року споживча інфляція в Україні зросла до 7,5% у річному вимірі, що стало помітним прискоренням порівняно з 5,4% у липні. Про це повідомив Національний банк у коментарі щодо рівня інфляції у серпні 2024 року.

Зростання цін у місячному вимірі становило 0,6%. Ці темпи перевищили очікування, закладені в інфляційному звіті за липень.

Основними факторами, що спричинили прискорення інфляції, стали гірші врожаї цього року, зростання витрат бізнесу на продовольчу сировину, енергію та оплату праці. Ці фактори створили додатковий тиск на ціни, особливо на продукти харчування та основні товари.

Базова інфляція та продовольчі товари

Базова інфляція в серпні збільшилася до 6,5% р/р, порівняно з 5,7% у липні. Зростання цін на оброблені продовольчі товари прискорилося до 7,4% р/р, що було спричинено підвищенням вартості сировини та виробничих витрат. Значне здорожчання спостерігалося у хлібобулочній та кондитерській продукції через вплив посушливих погодних умов і зростання витрат на сировину.

Особливо помітно подорожчали молочні продукти через обмежену пропозицію сировини та зростання попиту з боку молокопереробних підприємств. Також спостерігалося зростання цін на овочі, зокрема помідори, огірки та інші продукти борщового набору, що пов’язано зі зменшенням врожаю та пропозиції на ринку.

Ефекти девальвації та витрати бізнесу

Одним з основних чинників, що вплинули на інфляцію, стало ослаблення обмінного курсу гривні, яке тривало в попередні місяці. Це призвело до зростання вартості імпортованих товарів, зокрема кави, чаю та фармацевтичної продукції. Крім того, витрати бізнесу на оплату праці та енергію продовжували зростати, що також підштовхувало ціни вгору.

Адміністративно регульовані ціни

Зростання адміністративно регульованих цін також прискорилося до 13,7% р/р. Особливо це стосується тютюнових виробів, фармацевтичної продукції та алкогольних напоїв. Однак на інфляцію продовжує впливати мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги, що певною мірою стримує зростання цін.

Прогноз на найближчі місяці

Очікується, що інфляційний тиск залишатиметься високим у наступні місяці через збільшення витрат бізнесу та поступове підвищення акцизів. Проте Національний банк України запевняє, що продовжить спрямовувати монетарну політику на збереження інфляції на помірному рівні та повернення її до цілі 5% у середньостроковій перспективі.

Ці заходи включатимуть підтримку стабільності валютного ринку та захист гривневих доходів і заощаджень населення від інфляційного тиску.

Нагадаємо, у серпні споживчі ціни в Україні зросли на 0,6% після падіння до нуля в липні.

Вже у липні НБУ погіршив прогноз щодо інфляції у 2024 році до 8,5%. Регулятор очікує, що загальна інфляція в країні прискориться протягом наступних трьох кварталів, але залишатиметься помірною.

Як відомо, за підсумками 2023 року, інфляція в Україні становила 5,1%. Це було мінімальне значення з 2020 року, коли зростання споживчих цін становило 5%.

Джерело

Новости Запорожья