Фото: Архів KP.UA
Навіть війна – не привід, щоб українці перестали пильно стежити за курсом. Адже саме сплесками на валютному ринку в нашій країні люблять пояснювати будь-яке зростання цін та тарифів. Щоправда, ціни зростають як на дріжджах і в умовах стабільного долара, і це насторожує. З іншого боку, завжди можна припустити, що «могло б бути гірше».
У п’ятницю, 11 серпня, середній курс американської валюти на готівковому ринку становив 37,00/37,60 грн (для порівняння: 2 червня – 36,97/37,46 грн), євро купують за 40,81 грн, а продають за 41,61 грн (на початку червня – 39,86/40,58). На чорному ринку покупці та продавці сходяться на позначках 37,36 грн за долар (було 37,04 грн) та 41,32 грн за євро (на початку літа було 40,28 грн).
Економісти, опитані KP.UA, одностайні: на початку осені стабільність гривні має зберегтися.
– Поки курсоутворення української валюти залишається переважно фіксованим, насамперед варто дивитися на можливості НБУ закривати дефіцит торговельного балансу України, – каже Максим Орищак, аналітик компанії «Центр біржових технологій». — На сьогодні у нас є дані щодо зовнішньої торгівлі за травень 2023 року, тож орієнтовний щомісячний дефіцит валюти на внутрішньому ринку становить приблизно $1,6-1,9 млрд на місяць. Цифра, звичайно, велика, але якщо врахувати золотовалютні резерви України в 41,7 млрд доларів, стає зрозуміло: Нацбанк має достатній рівень міцності, щоб утримувати курс гривні в діапазоні 36,50-37,00 за долар мінімум до кінця 2023-го.
Аналітик каже, що єдиний варіант розвитку подій, за якого НБУ доведеться піти на ослаблення національної валюти цього року, — це жорстка криза у світовій економіці і різке скорочення фінансових можливостей США та Європи щодо фінансової підтримки України.
— Але поки що у світі спостерігається лише помірне уповільнення економічного зростання, тож говорити про кризу передчасно – заспокоює Максим Орищак.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко погоджується: сьогодні Україна має дуже великі золотовалютні резерви, тому підстав для девальвації гривні просто немає. Отже, прогноз однозначний: до початку осені курс залишиться на сьогоднішньому рівні, близько 37 грн за долар.
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін також упевнений, що до початку осені курс долара залишиться на нинішніх позначках.
– На сьогодні нашим основним джерелом отримання валюти є міжнародна валютна допомога, – зазначив експерт. – А вона буде стабільною незалежно від успіхів української економіки.