Фото: ТСН
У країні може з’явитися новий податок: у ВР вже зареєстровані законопроєкти щодо оподаткування імпортних посилок. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з податкової політики Данило Гетманцев у своєму телеграмі.
Що запланували
За словами Данила Гетманцева, ці законопроєкти з’явилися «на вимогу бізнесу»: тексти проєктів про внесення змін до Митного та Податкового кодексів повністю розроблені відповідними бізнес-асоціаціями.
Підготовленими документами пропонується визначити, що:
громадяни можуть отримувати без оподаткування ПДВ товари вартістю до 45 євро за умови, що такі товари направляються на їхню адресу фізичними особами без будь-якої оплати та без комерційної мети; товари, які купують громадяни на маркетплейсах або інших подібних платформах, підлягають оподаткуванню ПДВ (20%) незалежно від їх вартості. При цьому ввізне мито з таких товарів стягуватиметься у разі, якщо їхня вартість складе понад 150 євро.
Також з метою полегшення адміністрування ПДВ та прискорення оформлення посилок на митниці пропонується:
за аналогією з наявним у країнах ЄС механізмом IOSS, запровадити можливість сплати ПДВ безпосередньо постачальником товарів або маркетплейсом або іншою подібною платформою, за сприяння якої відбувалося постачання такого товару; запровадити нову митну декларацію для товарів з незначною вартістю з набором даних, аналогічних до митної декларації, що існує в країнах ЄС. При цьому існуючі форми документів для декларування посилок зможуть використовуватися і надалі.
«Сплата ПДВ постачальником товару чи маркетплейсом виключить необхідність додаткових митних платежів з боку покупця під час митного оформлення та сприятиме прискоренню митних процедур», — вважає Гетманцев.
«Це видавлювання ФОП з ринку»
Під постом Гетманцева у телеграмі – сотні роздратованих коментарів. Підписники пишуть, що замовляють товари в Китаї не від хорошого життя, а також звертають увагу, що нове покращення — це черговий цвях у кришку труни ФОПів та малого бізнесу.
«Люди ж не просто так за кордоном роблять замовлення. Можливо тому, що там дешевше?»
«Тепер за своє замовлення умовно на 100 доларів я маю заплатити зверху ще 20? Суперпокращення для суспільства, тепер заживемо».
«Це суто видавлювання ФОПів та малого бізнесу з ринку та його монополізація великими компаніями із завищеними цінами».
«Оце поблажка, мито 10%, а ПДВ – 20. Що вам вже заважає все митом обкладати? Навіщо ця мегазнижка з посилки в 50 доларів? Ви, може, перш ніж мито на посилки вводити, гроші у митників пошукаєте, вони ж за зарплатою навіть не приходять? Ви хоч 100% обкладете населення, але якщо є корупційна чорна діра, воно туди й піде».
«Без жартів: чому для прийняття в ЄС (куди нас ніхто і не збирається брати) ми ухвалюємо лише ті закони, які погіршують життя українця, забиваючи на ті пункти, які його покращують?»
«У Європі мита на електроніку у більшості країн немає. Тобто ми купуватимемо той самий умовний телефон дорожче, ніж європейці».
«Це так ви збираєтесь повертати людей з-за кордону? Та після таких «покращень» останні тікатимуть і дітей забиратимуть».
«Єдина надія, що поки цей законопроєкт дійде до голосування, вас у цій Раді вже не буде, і це буде найкращим подарунком для економіки України».
Треба сказати, що Гетманцев охоче вступає в дискусії з усіма коментаторами, щоб позмагатися з ними дотепно в стилі «сам дурак». Однак на жодне питання по суті він не відповів. Наприклад, на це запитання одного з підписників, яке голові комітету пересилали кілька разів, відповіді так і не було отримано:
«Я замовляю доставку через послуги форвардингу (послуга пересилання товару від продавця покупцю з використанням проміжної поштової адреси. – Авт.). Хто має у такому разі здійснити митне оформлення, якщо постачальник чи платформа навіть не знають, що товар пішов до України? Для них це внутрішній продаж. Тобто моя посилка у такому разі зависне на митниці на кілька тижнів? Чому я маю платити ще один ПДВ в Україні? Тому що рітейлери пролобіювали вашу підтримку?».
У телеграмі у Гетманцева порушується і волонтерська тема – і знову без відповіді:
«Скільки людей раніше і зараз допомагають фронту, закуповуючи запчастини для дронів безпосередньо. Скільки відсотків таких дронів на фронті від волонтерів? За такого підходу такі, як я, опустять руки, бо купувати запчастини за свої гроші для оборони країни – це ще куди не йшло, але ще й віддавати частину у вигляді податків – це вже точно перебір. Навіщо така держава? Навіщо такі депутати, якщо на волонтерські витрати ще й мито, і податок заплати, дорогий донатер».
Чому «європейський досвід» знову не в тему
Автори ініціативи за традицією кивають на «європейський досвід» оподаткування посилок, проте багато економістів кажуть, що Україну та ЄС вкотре некоректно порівнюють. Євросоюз – це великий торговий блок, який виробляє величезний перелік товарів, і, в принципі, він може обходитися «своїми силами» з мінімальним імпортом.
Водночас така невелика економіка, як українська, просто не може собі дозволити відгородитися від імпорту «митним бар’єром». Оскільки цей бар’єр перетинатиме величезна частка товарів, митниця значно посилиться, а сам «бар’єр» перетвориться на привабливий корупційний ресурс.
Водночас той факт, що збір податків проходитиме не на митниці, а на маркетплейсі, який знає, резидентом якої країни виступає покупець, і відправляє ПДВ із покупки автоматично до цієї країни, мало вплине на ситуацію. Експерти кажуть, що в даному рпзі важливим є не стільки те, де відбувається збір офіційних податків, скільки те, що митниця контролює потік через кордон, а отже, корупція практично неминуча.
«Незрозуміло, що це дасть бюджету»
— За фактом дрібні посилки громадян йдуть без ПДВ і мит, що ставить офіційних імпортерів у невигідне конкурентне становище, адже люди все частіше купують найрізноманітніші товари на Temu або Aliexpress, — пояснив у розмові з Коротко про аналітик Данило Монін. – У результаті люди виграють, коли отримують товар дешевше, а ті, хто завозять імпорт, програють, оскільки у ціні +30% податків. Раніше з цим можна було миритися, коли не було таких масових покупок із китайських сайтів. Але тепер імпортери забили на сполох.
На думку аналітика, імпортерів зрозуміти можна, але все ж таки до реалізації документа виникають питання. Зокрема, незрозуміло, скільки додатково від цієї ініціативи отримає держава і чи є можливість впоратися з таким потоком товарів. Дрібних посилок дуже багато. І якщо їх усі оцінюватимуть, митниця стане перевантаженою, швидкість митних процедур пригальмується.
До того ж, продовжує експерт, у разі повного оподаткування всіх покупок чи не дійдемо ми до скасування «зеленого коридору» при поверненні українців з-за кордону? Чи не доведеться тепер оглядати всіх пасажирів щодо куплених за кордоном особистих речей?
– Загалом я виступаю за мінімізацію податкового навантаження та за те, щоб ПДВ був 10%, – зазначив Данило Монін. — У поточних пропозиціях Гетьманцева це буде просто збільшення податків для всіх, а це завжди робить країну менш конкурентною, при цьому товари для громадян стануть дорожчими. І це точно мінуси.
– Податки на посилки у тому чи іншому вигляді існують у всіх країнах світу, – підсумував у розмові з Коротко про президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. — У нас ситуація поки що така: якщо вартість посилки нижча за 100 євро, ПДВ платити не треба. У зв’язку з цим постійно йдуть розмови про те, що це є накладно для бюджету і треба, щоб усі платили. Скільки це принесе до бюджету, сказати складно. Якщо розрахунки й є, їх не показують, та й не факт, що вони виправдаються. На цінах на Aliesxpres і Temu це теж навряд чи позначиться, оскільки на них купують переважно дешеві товари. Могло б вплинути на вартість великих покупок, але з них і зараз сплачують податки. Хоча це питання для наших споживачів традиційно болісне – українці податки платити не люблять.