Перетнула кордони чотирьох країн, аби дістатися Запоріжжя: історія переселенки з Пологівського району

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

Тетяна Пузанова, переселенка з Пологівського району. Фото: Суспільне Запоріжжя

Тетяна Пузанова — переселенка з Пологівського району Запорізької області. Жінка рік прожила в окупації. Спочатку не хотіла, а потім не мала змоги виїхати. У березні 2023 року їй вдалося дістатися до Запоріжжя, перетнувши кордони чотирьох країн.

Тетяна Пузанова рік прожила в окупованому селі Самійлівка Пологівського району, що за 10 кілометрів від Донецької області. Жінка розповідає: перші три дні з чоловіком взагалі не виходили з хати:

"Ми не знали тоді, що воно. Присіли так у хаті, відкрили щілинку двері. Я взяла блокнотик і записую, скільки оце техніки проїхало, палички ставлю. Ми нарахували 350 одиниць: машини, БМП, танки".

Тетяна згадує, російські військові заходили і в її хату, аби перевірити документи і телефони:

"Заходять чеченці: “Виносьте документи, мобілки.” Вони підключились, щось дістали і перевіряли, чи ми там не передавали нічого. Так страшно було. Ноги підкошуються. Заходять по килимах у хату, заглядають під ліжка, у шафу".

Тетяна Пузанова переселенка з Пологівського району. Фото: Суспільне Запоріжжя

Коли жінка зважилась вийти з дому та піти до сусідів, виявила, що людей в селі майже немає.

"Зайшла в один дім розкриті двері, стоять капці. Волосся дибки стає. Немає нікого. Думаю, чи повбивали, чи де вони ділись? Пішла у другу хату. Теж "розгардіяш", собака бігає не прив'язаний. Почала гукать. Немає нікого. Виходжу і ноги трусяться.

Окрім того, що треба було вижити в окупації, ще одним викликом для Тетяни стала хвороба чоловіка. Коли він занедужав, жінка двічі їздила до Бердянська за пропуском, аби виїхати до Запоріжжя:

" Дали виписку, що в нього онкозахворювання. На початку листопада він виїхав. А я залишилась”.

Тетяна Пузанова з чоловіком. Фото: архів Тетяни Пузанової

Тетяні вдалося виїхати в березні 2023 року. Перетнувши кордони чотирьох країн: Росії, Литви, Латвії та Польщі — жінка дістатися до Запоріжжя, до своїх рідних. Виїзд коштував Тетяні 400 євро, аби назбирати ці гроші вона продала побутову техніку і свійських тварин:

"За безцінь продавала: морозильну камеру, холодильник, пральну машину, бойлер — усю побутову техніку! Думала, мені б тільки грошей зібрати — виїхати. Мене вивезли до ердянської траси. А там перевізник".

Тетяна Пузанова переселенка з Пологівського району. Фото: Суспільне Запоріжжя

Нині Тетяна Пузанова разом з чоловіком живе поруч із сином на дачі в селі Бабурка. Жінка каже, що не знає, чи залишиться щось від її господарства в рідній Самійлівці, але після перемоги планує повертатися.

Новости Запорожья