Фото: Geri Art з сайту Pixabay
Попри зростання вартості електроенергії, тарифи для населення в Україні досі значно нижчі за ринкові. При цьому підвищення тарифів має передбачати підтримку для вразливих домогосподарств. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на меморандум з МВФ.
— Незважаючи на ці підвищення, ціни на електроенергію для населення, за оцінкою ОЕСР (2025), становлять близько половини рівня цін для малого бізнесу в Києві, тоді як ціни на газ для населення покривають приблизно 50% витрат на основі ринкових цін на газ, — зазначається в документі.
У меморандумі наголошується, що нині пріоритет — усунення наслідків війни в енергетиці, але водночас потрібно терміново розробити план післявоєнних реформ і вирішити давні структурні проблеми. Так, тарифи на електроенергію для населення зросли у 2023-2024 роках, тоді як ціни на опалення та гарячу воду залишаються під мораторієм із початку війни.
МВФ вважає, що Україні потрібен план для сталого енергетичного сектору після війни, з тарифами, що покривають витрати та враховують соціальні фактори. Підвищення тарифів допоможе відновити рентабельність, знизити борги, посилити конкуренцію на ринку та стимулюватиме енергоефективність.
— Водночас необхідно захистити найбільш вразливі домогосподарства від наслідків підвищення тарифів, зокрема за рахунок перегляду житлово-комунальної субсидії з метою підвищення її ефективності та точності надання. Одним із ключових завдань при цьому стане коректне визначення вразливих домогосподарств, які потребують підтримки, — підкреслили в МВФ.
Наразі в Україні тариф на електроенергію у розмірі 4,32 грн/кВт-год продовжено до кінця жовтня 2025 року. Протягом останніх двох років уряд України значно підвищував тарифи на електроенергію для населення:
у 2023 році тариф зріс на 70% — з 1,68 грн/кВт-год до 2,64 грн/кВт-год; у 2024 році тариф збільшився на 64% — з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год.
Під час війни в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ, опалення та гарячу воду, але він не поширюється на електроенергію та холодну воду.
Майже весь газ для населення постачає «Нафтогаз» за ціною 7,96 грн за тисячу кубометрів з ПДВ, тоді як ринкова вартість у травні становила близько 15,5 грн за кубометр без ПДВ.
15 червня ексглава правління «Нафтогазу України» Андрій Коболєв повідомив, що в Україні можуть підвищити ціни на газ через удари Ізраїлю по газовій інфраструктурі Ірану. 13 травня народний депутат фракції «Голос» Ярослав Железняк повідомив, що Верховна Рада схвалила у першому читанні законопроєкт, який стосується нарахування плати за житлово-комунальні послуги та обліку збитків, спричинених пошкодженням або знищенням нерухомого майна.
Джерело