Які виплати належать захисникам, їхнім сім’ям та як боротися з порушеннями

Які виплати належать захисникам, їхнім сім’ям та як боротися з порушеннями

Фото: Дмитро Юрченко / АрміяInform​

Триває війна, триває мобілізація. Втім, держава не тільки вимагає від військовозобов’язаних виконання конституційного обов’язку, але й матеріально стимулює їх до захисту Батьківщини.

Які виплати належать військовим та членам їхніх сімей, які можуть бути порушення і як їх оминути, розбиралася KP.UA.

Скільки платять за службу

Заробіток військових (всі норми, про які йтиметься, стосуються лише контрактників та мобілізованих) складається з грошового забезпечення та надбавки. Цьогоріч мінімальне грошове забезпечення для солдата становить понад 20 000 грн, якщо він знаходиться в тилу, для молодшого офіцера-тиловика – близько 30 000 гривень. З наближенням до зони бойових дій військовики отримують надбавки у 30, 50 і 100 тисяч гривень.

На 30 000 гривень мають право бійці, які виконують спеціальні, тобто бойові завдання, але не перебувають увесь час на лінії зіткнення. 50 000 гривень до грошового забезпечення додаються офіцерам, які виконують бойові завдання у складі військового органу управління. 100 000 гривен отримують всі, хто бере безпосередню участь у бойових діях. Зокрема, льотчики, ракетники, артилеристи, бойові медики. Треба пам’ятати, що фактична сума доплати розраховується пропорційно до кількості днів у місяці, впродовж яких військовослужбовець виконував бойове завдання. Припустимо, якщо він перебував на “нулі” 14 днів, то отримає доплату в 50 000 гривень.

— Почасти військові скаржаться, що їм не виплатили “бойові”, але потім з’ясовується, що це не відмова у виплатах, а затримка, — зазначає адвокат Євген Стеценко. – Командири не завжди встигають передати у фінчастину документи, що підтверджують тривалість виконання бойового завдання за розрахунковий місяць. В то же час є випадки, коли командири “забувають”, скільки часу боєць перебував на передовій, і таким чином зменшують, а то й просто не нараховують належні виплати.

Якщо є порушення фінансових прав, юрист радить писати скаргу до вищого керівництва або звертатися в центр безоплатної правової допомоги для військових. І нагадує, що доплати мають право скасувати тільки у випадку порушень з боку бійця: якщо він відмовився виконувати розпорядження командира, самовільно залишив позицію, вживав алкоголь чи наркотики, скоїв злочин або добровільно здався в полон.

Що належить при звільненні зі служби

При звільненні зі служби в запас за станом здоров’я, за віком або сімейними обставинами військовий, окрім грошового забезпечення, має право на такі виплати:

Одноразова грошова допомога. Якщо боєць звільняється за станом здоров’я, вона виплачується в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Якщо за сімейними чи іншими обставинами, така допомога може бути нарахована тільки після 10 років вислуги.  Грошова компенсація за невикористану щорічну та додаткові відпустки, якщо такі залишилися. Грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Вона виплачується тільки тим, хто потрапив у складну життєву ситуацію. Наприклад, сталася смерть близької людини, діагностовано онкозахворювання або отримано не пов’язану з бойовими завданнями травму, що вимагає тривалої реабілітації. Компенсація за неотримане речове майно. Її можна отримати грошима або власне майном. Юристи кажуть, що ця вимога на практиці застосовується зрідка, оскільки тяганини з оцінкою майна більше, ніж самих грошей.

Яка допомога при бойовому пораненні

Якщо звільнення зі служби пов’язане з бойовим пораненням, окрім всіх вищеозначених виплат, бійцю, який перебуває на стаціонарному лікуванні (в тому числі за кордоном) або у відпустці для лікування, належить додаткова щомісячна винагорода у розмірі 100 000 гривень. Наголошуємо: щомісячна на весь період лікування, а не одноразова.

— Бо таке вже бувало, що гроші виплатили один раз, а більше не нараховують. Або вдаються до обману задля економії: ушпиталеному, який йде на поправку, пропонують прибути до військової частини і написати рапорт на якусь ще додаткову грошову допомогу для оздоровлення. Хлопець їде до частини, пише рапорт, що прибув, йому платять невеликі гроші, а 100 000 скасовують, бо вже виписався з лікарні, — застерігає адвокат Олег Леонтьєв. — Визначений медиками час лікування не можна порушувати.

Якщо поранення призвело до інвалідності

В разі, коли бойове поранення призвело до інвалідності або виконання бойового завдання до важкої хвороби, то виплачується одноразова допомога, яка вираховується з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. Наразі це:

1 073 600 гривень для інвалідів I групи, 805 200 гривень для II групи, 671 000 гривень для III групи.

Менші виплати передбачені, якщо інвалідність настала під час служби, але з бойовими завданнями не пов’язана.

— Донедавна існувала велика проблема з військовими, виведеними внаслідок важкого поранення або хвороби за штат, — каже Олег Леонтьєв. – Розслідування обставин, за яких людина була визнана обмежено придатною або отримала інвалідність, може тривати місяцями. Недужі мусили чекати, отримуючи по 600–800 гривень і не маючи змоги звільнитися з армії. Зараз це питання вирішене позитивно. Виведені за штат отримають 20 100 гривень на місяць.

Якщо боєць потрапив у полон або зник безвісти

За військовослужбовцями, які були захоплені в полон або зникли безвісти при виконанні бойових завдань, грошове забезпечення зберігається в повному обсязі, а також додаткова винагорода у розмірі 100 000 грн за весь час полону або за весь час, поки не буде змінено статус зниклого на якийсь інший статус.

Кошти отримують члени сімей полоненого або зниклого безвісти.

— Статус полоненого не завжди вдається оперативно підтвердити. Якщо між рідними та бійцем на кілька днів обірвався зв’язок і ніхто не може сказати, що з ним сталося, треба звертатися до Нацполіції з заявою про зникнення особи безвісти за особливих обставин. Обов’язково писати “за особливих обставин”, — зазначає адвокат Євген Стеценко.

Якщо на утриманні зниклого безвісти за особливих обставин були непрацездатні батьки, неповнолітні діти або повнолітні інваліди, вони мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Членам сімей зниклих надається 50%-на знижка на квартплату та комунальні послуги. Вони мають право на безоплатне отримання у приватну власність житла, якщо мають його в будинках державного житлового фонду.

Посмертні кошти

Члени сімей полеглих бійців, чия смерть пов’язана з виконанням бойових завдань, мають право на:

місячне грошове забезпечення, незалежно від дня, коли наступила смерть, одноразову грошову допомогу у розмірі 100 000 гривень, допомогу на поховання, 15 000 000 гривень (виплачується декількома сумами: одним траншем — 3 000 000 гривень, надалі по 300 000 гривень щомісяця). 

— Дуже важливо, щоб лікарське свідоцтво про смерть містило інформацію, що людина загинула під час захисту Батьківщини, — наголошує Євген Стеценко. – Зараз за цим стежать, але можуть бути випадки, коли просто запишуть, що смерть настала від вибухової травми або кулевого поранення.  

Рідні бійця, який загинув під час служби, але не в зоні бойових дій, можуть розраховувати на одноразову допомогу у розмірі 750 прожиткових мінімумів. Нині це трохи більше 2 000 000 гривень.

Хто визнається членами сім’ї військовослужбовця

Такий статус можуть отримати:

дружина або чоловік, батьки, неповнолітні діти, повнолітні діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років, діти, обоє батьків яких загинули або пропали безвісти, утриманці загиблого або зниклого, які мають право на пенсію після втрати годувальника.

 

Джерело

Новости Запорожья