Білий хрест ЗСУ: у Запоріжжі відкрили тематичну виставку у краєзнавчому музеї “Хрестом та мечем»

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

Виставка «Хрестом та мечем» у Запорізькому краєзнавчому музеї. Фото: Суспільне Запоріжжя

У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка “Хрестом та мечем”. Вона присвячена історії одного з символів, яким українські військові позначають свою техніку – Білому хресту.

Експозиція представлена 12 інформаційними стендами, на яких детально описано історію походження білого хреста. На кожному стенді – дані про окрему епоху, в яку символ використовувався.

Експонати на виставці «Хрестом та мечем» у Запорізькому краєзнавчому музеї. Фото: Суспільне Запоріжжя

За словами заступниці директора Краєзнавчого музею Вікторії Водоп’ян, цю виставку готували близько шести місяців. Ідея виникла через запит суспільства та аби розвінчати міфи російської пропаганди.

Вікторія Водоп’ян, заступниця директора Запорізького краєзнавчого музею. Фото: Суспільне Запоріжжя

У багатьох символіка білого хреста викликає дуже різні емоції й почуття. Дехто навіть порівнює її з німецькою символікою часів Другої світової війни, говорить Вікторія Водоп’ян:

"Тому наша задача була така, що ми повинні були розповісти загалу, показати ту саму історію виникнення цього білого хреста на наших військових машинах".

Експонати на виставці у Запоріжжі, що присвячена використанню символіки Білого хреста. Фото: Суспільне Запоріжжя

Насправді каже Вікторія Водоп’ян, цей солярний знак використовувався ще на горщиках доби Кам'яного віку. Після символіка використовувалася у Київській Русі, Запорізькому козацтві, УНР та УПА:

"Це чистота, це свобода по-перше. Тому що запорозькі козаки вони саме так на собі акцентували, що вони були чистими перед людьми, перед Богом, і саме хрест був білий. Тому вони вільні, незалежні були, як і ми зараз".

Бойовий прапор доби козацтва із зображення хреста. Фото: Суспільне Запоріжжя

Широкого використання символ білого хреста набув і під час повномасштабного вторгнення, хоча чимало добровольчих батальйонів використовували хрести на шевронах ще у 2014 році.

"Дуже багато добровольчих батальйонів, саме після 2014 року, коли почалися перші військові дії на території нашої країни почали ось такі хрести використовувати саме тоді. Майже на всіх шевронах наших військ це можна побачити", – говорить Вікторія Водоп’ян.

Експонати на виставці у Запоріжжі, що присвячена використанню символіки Білого хреста. Шеврони Збройних сил України. Фото: Суспільне Запоріжжя

Стенд про сучасне використання маркування білого хреста на військовій техніці ЗСУ. Фото: Суспільне Запоріжжя

Виставка – мобільна. Після 22 січня її планують представити в громадах області.

Новости Запорожья